statystyki rzutów karnych

Karne mają znaczenie!

Analizując liczbę wszystkich bramek, w 5 najsilniejszych ligach Europy, rzuty karne stanowią średnio 6-9% strzelanych goli. Na pierwszy rzut oka to niewielki procent. Okazuje się jednak, że wysoka skuteczność ich wykonywania może pomóc w osiągnięciu konkretnych celów. Nie inaczej było w sezonie 2015/2016.

Catenaccio czyli fabryka karnych?

Od lat 70-tych, które były początkiem doskonale znanego “catenaccio”, piłka włoska słynie z twardej, nieustępliwej i do bólu skutecznej defensywy. A ostra gra w obronie zawsze wiąże się z dużym ryzykiem faulu w polu karnym. Ta prawidłowość znajduje potwierdzenie w statystykach Serie A. W poprzednim sezonie podczas meczów włoskiej ekstraklasy sędziowie podyktowali aż 118 rzutów karnych. To o 22 więcej niż w lidzie hiszpańskiej, która zajęła drugie miejsce w zestawieniu. “Najgorzej” w tej statystyce wypada Francja (84 rzuty karne). Identyczny wynik, ale w 34 kolejkach (we Francji rozgrywane jest 38 serii) zanotowała niemiecka Bundesliga.

Garść statystyk

Rzut karny to wyśmienita okazja do zdobycia gola. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najwięksi, jak Baggio, Henry czy Kluivert, mają w swoich statystykach spektakularne pudła z 11 metrów. Tak więc dużo ważniejsza od liczby podyktowanych karnych jest skuteczność ich wykonywania. W tym przypadku statystyki aż 4 z 5 czołowych lig są bardzo zbliżone. Na czele stawki plasuje się niemiecka Bundesliga, gdzie skuteczność wykonywania karnych wyniosła 81%. Kolejne miejsca zajmują odpowiednio włoska Serie A (79%), angielska Premier League (78%) oraz francuska Ligue 1 (77%). Na szarym końcu zestawienia plasuje się hiszpańska Primera Division, uznawana za najbardziej ofensywną ligę europejską. Okazuje się jednak, że w parze z efektownymi akcjami nie idzie skuteczność wykonywania karnych, która w sezonie 2015/2016 wyniosła zaledwie 71%. Do tej mizernej statystyki przyczynili się walnie piłkarze Barcelony oraz Realu Madryt. Dla tych dwóch drużyn podyktowano prawie 30% wszystkich rzutów karnych sezonu 2015/2016. Barcelona wykorzystała zaledwie 11 z 19 okazji. W przypadku Realu Madryt statystyka ta wynosi 6 do 9.

statystyka rzutów karnych

Karne na wagę złota!

Zalewie 57% skuteczność wykonywania rzutów karnych nie przeszkodziła Barcelonie w zdobyciu mistrzostwa Primera Division. Wynika to z faktu, że udział wykorzystanych jedenastek stanowił w ich przypadku zaledwie 9,8% wszystkich zdobytych goli. Zgoła odmiennie statystyka ta prezentuje się w przypadku niemieckiego Ingolstadt. Dla drużyny z Górnej Bawarii wykorzystane rzuty karne stanowiły aż 27% ogólnej liczby strzelonych bramek. Etatowym wykonawcą “jedenastek” dla Ingolstadt był Moritz Hartmann, który może pochwalić się 100% skutecznością (8 goli na 8 strzałów). Co ciekawe w 3 z 10 wygranych w sezonie meczów, to właśnie karne decydowały o końcowym triumfie. Bez tych zwycięstw Ingolstadt nie mogłoby utrzymać się w Bundeslidze! Może gdyby podobną skuteczność osiągnęli piłkarze Stade Reims, wtedy i oni mogliby się cieszyć z utrzymania we francuskiej Ligue 1. Niestety zawodnicy francuskiego spadkowicza wykorzystali tylko 3 z 7 “jedenastek” i w ostatecznym rozrachunku do utrzymania zabrakło im zaledwie 1 punktu.

Specjaliści od karnych

Jak skutecznie egzekwować rzuty karne? Najlepiej mieć w drużynie specjalistę, który weźmie na siebie ciężar wykonywania jedenastek. Z pewnością na takie miano zasługują Moritz Hartmann (FC 04 Ingolstadt), Troy Deeney (FC Watford) oraz Antonio Candreva (Lazio). To oni wykazali się najlepszą skutecznością egzekwowania rzutów karnych w obrębie 5 najsilniejszych lig Europy. Ich indywidualne osiągnięcia w tej kategorii prezentuje poniższa infografika.

najlepsi strzelcy karnych

Do jakich wniosków skłania powyższa analiza statystyk rzutów karnych? Można chyba śmiało powiedzieć, że pomagają one w utrzymaniu, ale rzadko decydują o mistrzostwie! Gole z rzutów karnych są szczególnie cenne dla drużyn o małym potencjale ofensywnym. Dzięki skutecznemu egzekwowaniu jedenastek ekipy te zdobywają cenne punkty, które w ostatecznym rozrachunku pozwalają im zająć bezpieczne miejsce w tabeli. To w ich przypadku każdy karny jest na wagę złota!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *